666 222 683

Różne typy świec zapłonowych

Świeca zapłonowa to urządzenie, które tworzy sztuczną iskrę w komorze spalania silnika. Przesyła ona wysokie napięcie elektryczne, aby wywołać iskrę, która dalej zapala mieszankę powietrza i paliwa w komorze spalania silnika. Ta iskra rozpoczyna proces spalania, który ostatecznie napędza nasze samochody i motocykle.

Dobra świeca zapłonowa skutkuje płynnym uruchamianiem silnika, a także lepszą ekonomią spalania paliwa, co ostatecznie przekłada się na trwałość i dobre zdrowie silnika. W dzisiejszych czasach dostępne są różne rodzaje świec zapłonowych na rynku do wyboru, takie jak miedziane, platynowe i irydowe.

Miedziana świeca zapłonowa

Miedziana świeca zapłonowa jest najczęściej stosowaną świecą zapłonową, ponieważ jest najtańsza spośród trzech. W świecach zapłonowych miedzianych używany jest zewnętrzny materiał ze stopu niklu, który łatwo zużywa się ze względu na wysokie ciśnienie i wysoką temperaturę generowaną w cylindrze silnika. Zużycie to skutkuje zabrudzeniem świec zapłonowych, co skraca ich żywotność.

Świeca zapłonowa platynowa

Platyna ma wyższy punkt topnienia niż stop niklu. Ponadto jest twardsza, dlatego utrzymuje swoje ostre krawędzie przez dłuższy czas niż świeca zapłonowa miedziana. Kolejną zaletą jest to, że łatwo radzi sobie z wysoką temperaturą, co zwiększa ogólną żywotność świecy zapłonowej. Świece zapłonowe platynowe występują w dwóch odmianach - pojedyncza świeca platynowa i podwójna świeca platynowa.

Świece zapłonowe irydowe

Irydium ma wyższy punkt topnienia i jest mocniejsze niż platyna, co sprawia, że ma lepsze właściwościami odporności na zużycie. Ponadto świece zapłonowe irydowe posiadają cienką środkową elektrodę przewodzącą energię elektryczną lepiej, co zwiększa efektywność iskry. Ze względu na wszystkie te cechy żywotność świec zapłonowych irydowych jest dłuższa niż świec zapłonowych platynowych i miedzianych.